15 maja 2023 r. w Hotelu Mercure Warszawa Centrum odbędzie się I. Konferencja Uniwersytetów Europejskich oraz Gala rozdania nagród w konkursie „Uniwersytety Europejskie – Sojusze Przyszłości”. Jest to nowa inicjatywa Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności poświęcona polskim instytucjom szkolnictwa wyższego zaangażowanym w sojusze w ramach Programu Erasmus+. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Uniwersytety Europejskie podstawą innowacyjnej Europy”.
Konferencja jest skierowana do grona rektorskiego, dyrektorów oraz koordynatorów uczelni, które dołączyły do Sojuszy Uniwersytetów Europejskich, a także tych, które są zainteresowane ideą europejskich konsorcjów.
Od 2017 r. w ramach trzech naborów wniosków przeprowadzonych przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury (EACEA) wyłoniono 44 sojusze Uniwersytetów Europejskich, w skład których wchodzi 340 instytucji szkolnictwa wyższego z 31 krajów – wśród nich 18 z Polski.
Celem Konferencji jest wymiana doświadczeń, a także dyskusja na temat przyszłości sojuszy oraz możliwości wspierania rozwoju sieci Uniwersytetów Europejskich ze szczególnym uwzględnieniem program Erasmus+.
Integralną częścią Konferencji jest gala rozstrzygnięcia konkursu: „Uniwersytety Europejskie – Sojusze Przyszłości”. Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej inspirujących i aktywnych polskich uczelni działających w ramach sojuszy szkół wyższych oraz promocję inicjatywy i znaczenia Uniwersytetów Europejskich dla polskiej i europejskiej gospodarki. Laureaci zostaną wybrani w pięciu obszarach:
- Osobowość,
- Innowacje,
- Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
- Doskonałość Erasmus+
- Wsparcie dla Ukrainy.
Uroczysta Gala rozdania nagród odbędzie się bezpośrednio po części konferencyjnej o godz. 17:00.
Rejestracja na I. Konferencję Uniwersytetów Europejskich odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy do wyczerpania liczby miejsc: Link do rejestracji na Konferencję. Udział w Konferencji jest bezpłatny.
Podczas Konferencji, oprócz paneli tematycznych, odbędą się również warsztaty, których celem jest pogłębienie wiedzy na temat szeroko pojętej współpracy międzynarodowej. Rejestracja na warsztaty odbywa się przez formularz zgłoszeniowy, liczba miejsc jest ograniczona – o udziale decyduje kolejność zgłoszeń: Link do rejestracji na warsztaty.
Sesje warsztatowe:
- 9:45 – 10:45 – Wybrane możliwości Programu Horyzont Europa jako narzędzia wspierania sieci Uniwersytetów Europejskich.
- 14:00 – 15:00 – Wykorzystanie mikropoświadczeń w sieci Uniwersytetów Europejskich.
- 15:00 – 16:00 – Kultura modelu zarzadzania w sieci Uniwersytetów Europejskich.
- 16:00 – 17:00 -Możliwości finansowania działania w Uniwersytetach Europejskich poprzez pełną ofertę Programu Erasmus+.
Wszystkie informacje na temat Konferencji wraz z ramowym programem wydarzenia są dostępne na stronie internetowej Konferencji.
Wydarzenie jest realizowane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności przy wsparciu Centrów Innowacji Erasmus+ InnHUB.
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności od 1993 r. zarządza europejskimi programami, projektami i inicjatywami, które umożliwiają poszerzanie wiedzy podstawowej lub specjalistycznej oraz zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności na ścieżce edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnych form uczenia się.
Łączny budżet przeznaczony na inicjatywy realizowane w ramach programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w skali Europy w latach 2021–2027 to ponad 28 mld euro.
Więcej informacji na temat programu jest dostępne na oficjalnej stronie internetowej Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Polsce.